Kilo Verenlerde Bu Hafta

Sadece bisiklet sürerek kilo verilir mi? Hayır. Türkiye turumuzda Mersin’de bizi karşılayan “Bisikletim Uçar Gider” radyo programına bizi konuk eden şen şakrak bir genç Mert Can Erdem‘le röportaj yaptık. Bisikletle kilo alan ve kilo veren Mert Can bize başından geçenleri anlattı. Buyurun hikayesini dinleyelim 🙂

Bisikleti kilo vermek için mi, eğlence amaçlı mı binmeye başladın? Tavsiye üzerine mi başladın?

Çocukluğumdan beri bisikleti aktif olarak hem ulaşım amaçlı hem de arkadaşlarımla gezmek için kullanıyordum. Üniversiteye başlamadan Mersin PAB bisiklet grubuyla daha bilinçli sürüşlere başladım. Mersin Üniversitesi Bisiklet Topluluğunda sürmeye başladıktan sonra olaylar daha da güzele evrilmeye başladı.

Bisikletle tekrar tanışmadan önce kaç kiloydun ve şimdi kaç kilosun?

Bilinçli bir şekilde bisiklete ilk başladığım zamanlar 2014 senesinin sonlarında 108 kg civarındaydım ama bisiklet kullanarak kilo almaya başladım çünkü yediğim yemek miktarı artmaya başladı. Bunun temel sebebi bisiklet sürüyorum, yakarım ben bunları diyerek 2-3 hafta aralıklar ile bir baton pastayı (8 kişilik) tek başıma oturarak yiyebiliyordum. Askerlik kağıdım geldiğinde ise 122 kg olarak muayeneye gittim. O sene tekrar üniversite sınavına hazırlandığım için bisikletten biraz koptum.

Bolkarlar Bisiklet Serüvenine katılmıştım. Ekibimiz 8 kişiden oluşuyordu ve herkese eşit miktarda malzeme alınmıştı. İlk 2 gün çok itiraz etmeme rağmen hiçbir sonuç alamadım. İki gece yarı aç yarı tok uyuduktan sonra benim de bu miktarda yiyerek hayatta kalabileceğimi öğrendim. Ailemizdeki porsiyonların ne kadar büyük olduğunu ve bu kadar yemek yemenin vücudumu ne kadar yorduğunun farkına vardım ve 1 temmuz 2017 itibariyle zayıflama sürecine başladım. 80 kilo hedefiyle yola koyuldum. Hedefime tam 1 sene içerisinde ulaştım. 2018 Ağustos ayından beri sağ ayak bileğimde yaşadığım sakatlıktan dolayı aktif spor yapamıyorum ve bu süreçte aldığım kalori miktarına çok özen gösteremediğim için 7 aylık bir süreçte 8 kg geri aldım ve şuan 88 kiloyum. Sakatlıktan kurtulduktan sonra ise hedefim 75 kiloya düşmek.

Sadece bisiklet kilo vermek için yeterli olmayabilir bunun için ek ne tür uygulama yaptın?

Eğer kilo vermeyi bir grafiğe aktarmak istersek bu grafiğin %75 beslenme/diyet, %20 spor %5 sosyal çevre olarak çizebiliriz. Sosyal çevreniz ya da arkadaşlarınız size bu süreçte desteği veya teşvikleri etkili oluyor. Kesinlikle bisiklet sürmek tek başına yetmiyor. Spor olarak bisiklet ve genel “Core egzersizleri” yaptım. İşin can alıcı noktası beslenmede bitiyor.

Bisikletin hayatına kattığı güzellikler ne oldu?

Bisiklete başlamadan önce bilgisayar oyunları bağımlısıydım ve bundan kurtulmak istiyordum ve büyük oranda kurtuldum. Aşırı hızlı sinirlenen bir kişiliğim vardı ve bisiklete başlamamın ve bilgisayardan kurtulmamın etkisiyle tamamen pozitif ve genellikle mutlu birisine dönüştüm. Bisikletten sonra çok güzel arkadaşlıklar edindim, çok eğlenceli, farklı ve renkli kişiler ile tanıştım. Sosyal çevrem genişledi, düzenli spor yapma bilincim oluştu. Dağ bisikleti yarışlarına katıldım. Bisiklet ile ilgili etkinlikler örneğin yarış, festival, tur düzenlenmesine yardımcı olmaya başladım. Mersin’de gitmediğim birçok köye ve kasabaya gittim ve oraların araç ile göremediğim güzelliklerini gözlemleyebilme fırsatı yakaladım.

Kilo vermek isteyenlere tavsiyen ne olur?

Kilo vermek isteyenlerin dikkat etmesi gereken husus su; ne az içilmeli ne de miktarı abartılmalı. Bir de limonlu su içince yağ yakıyorum gibi bir düşünce içindelerse bir an önce bundan kurtulsunlar. Bu süreç tamamen ne kadar kalori alıp ne kadar yaktığımızla alakalı. Ben 2000 kalori yakıyorum günlük diye düşünüp şeker ya da işlenmiş gıdalarla
1500 kalori almamak, karbonhidrat-yağ-protein dengesini kurmak önemli olacaktır. Tabii ki arada kendimizi ödüllendireceğiz ama bunu yaparken bazı şeylerden ödün vermemeliyiz. Örneğin bir gün fazla kalori aldık, bunu ya fazla spor yaparak ya da bir sonraki gün biraz daha dikkat ederek kapatmamız gerekir. Bir bisiklet sporcusunun nasıl beslenmesi ve ne miktarda su tüketmesi gerektiği üzerine bilgilerin birçoğuna Danışman Hocamız ve aynı zamanda Gıda Mühendisliği Bölümünün Hocası Prof. Dr. Nüzhet Türker’den öğrendim. Kendimden örnek vermem gerekirse ben sürüş esnasında her 45 dakikada bir meyveli kek, kuru yemiş, kuru meyve, hurma veya muz yiyordum. Belli aralıklar ile susadığımı hissetmeden yudum yudum su içiyorum. Bisiklet antrenmanım bittikten sonra en geç 1 saat içerisinde ihtiyacım olan protein-karbonhidrat-yağı almaya özen gösteriyordum.

Bisikletim Uçar Gider

Neler yiyip içmeli, nelerden kaçınmalı?

Bir önceki soruda değindiğim gibi alacağımız kaloriyi sağlıklı bir şekilde almamız gerekiyor. Yoksa vücudumuza aşırı miktarda vasıfsız enerji doldururuz ve bunlar genellikle yağ olarak depolanır.

Bisiklet öncesi ve sonrası sosyal yaşantınız, çevredekilerin size bakışı nasıldı? Kilo verdikten sonra hayatınızda neler değişti?

Otobüse bindiğimde umarım oturacak yer olmaz ya da tek kişilik koltuk boş olur diye biniyordum ama artık beş kişilik koltuğa bile rahatça ortaya oturabiliyorum. Bisiklet performansım arttı ve yokuşlarda kendimi artık çok rahat hissediyorum. Mağazalara kıyafet almaya gittiğimde bedenime uygun bulduğum her şeyi almak zorunda kalıyordum çünkü fazla seçeneğim olmuyordu, şimdi rahatça bulabiliyorum. Dış görünüşüm değişince tabii ki insanların bakış açısı daha olumlu yönde değişti. Birçok tebrik mesajları aldım ve bunlar beni daha çok motive etti. Çevremdekiler beni diyetisyen gibi görmeye başladılar, neredeyse karşılaştığım her 4 kişiden biri bana nasıl zayıflayabileceğini soruyor. Bu yaşadığım fiziksel değişiklik hayatımı pozitif yönde geliştirdi.

Kilo vermeye olan inancını etkileyen olumlu ya da olumsuz olaylar oldu mu?

Çevremdeki güzel örnekleri görmem beni ciddi anlamda etkiledi. Bisiklet performansımın olumlu yönde artması teşvik edici oldu. Bazı dönemler yemek anlamında sıkıntılar yaşayınca kısa süreli kilo yükselişleri canımı sıkmıştı.

Bisikletle yaşadığın kaza oldu mu ve bu seni bisikletten soğuttu mu?

Bisiklette ciddi bir kaza geçirmedim ancak halı saha maçında yaşadığım sakatlık beni 7 aydır spordan uzak tutuyor.

Benim aklıma gelmeyen ama senin değinmek istediğin önemli bir nokta varsa yazar mısın?

Beslenme! Beslenme! Beslenme! Aldığımız ve yaktığımız kalori dengesini kurduğumuz sürece ve bu kalorileri doğru besinlerden aldıkça kilo hedeflerimize ulaşabiliriz.

Bonus!

Bisikletle 42 kilo veren bir başka arkadaşla, Hazar’la Yalova’da tanışmıştık. Bisikletle kilo vermenin yanı sıra aktif bir yarışçı ve yarışta kürsü gören hırslı bir genç Hazar’la yaptığımız kısa röportajı da aşağıda bulabilirsiniz:

Bisiklete tavsiye üzerine başladım arkadaşımda gördüm ben de sürüşe başladım ve bir süre sonra antrenörle tanıştım.  Daha önceden 110 kiloydum ancak hırs ve düzenli beslenmeyle 68 kiloya kadar düştüm. Yeri geldi antrenman takvimindeki antrenmanların iki katı bir sürüş yaptım. Kilo vermemde en çok antrenörümün etkisi oldu. Bana şakayla karışık laf söyledi, ben de istemsizce ciddiye aldım ve devamı geldi.

Bisikletin Kattıkları

Bisiklet sayesinde altın gibi kalbi olan güzel insanlarlatanıştım. Bunlardan ikisi sizsiniz. Muhteşem manzaralarla karşıladım, yeni yerler gördüm.

Kilo verince çevremdekilerin yaklaşımı değişti. İnsanlarbeni tanıyamadı. Bir de kıyafetlerim büyük geldiği için gardırobu yenilemekzorunda kaldım.

Tavsiyelerin ne olur?

Kilo vermek için bisiklete başlamadım. Sevdiğim için sürüyorum. Bisiklet benim için bir hobi değil, hayatımın bir parçası. Kilo vermek isteyenler de bu şekilde düşünürse devamı iplik söküğü gibi gelecektir. Karbonhidrat ve Fast Food’tan uzak durmak önemli. Her gün sürüş yapmak da doğru değil, vücudu en az hafta da bir gün dinlendirmek de gerekli.

Kaza geçirdin mi?

Yaşadığım kazalar oldu. Uçtum, takla attım ama en ciddi kazambu sene Makedonya ya gelmeden oldu. Yokuşta tempolu çıkarken arıza yapmış tıraçarptım. Ancak yaşam felsefem olan bisikletten asla soğumadım.

Hedefin?

Kilo vermeyi istiyordum ve 42 kilo vererek isteğimigerçekleştirdim. Ama benim için asıl büyük hedef yarışmada kürsü görmekti (ilküçe girmek) ve bunu gerçekleştirdim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*