Gezi

Bisikletname Nasıl Doğdu?

Ahmet işinden ayrıldıktan sonra Arda’ya “hadi bakalım, dünya turuna çıkalım!” dedi. Arda da “1 yıl daha birikim yapalım sonra yola koyulalım” dedi. Bu süreçte Ahmet de boşta kalmamak için “Serbest Çevirmen” olarak çalışmak için kollarını sıvadı. Ancak iki hafta kafa dinleme sürecinden sonra çalışmaya başlayacaktı.

Ne olduysa o kafa dinleme sürecinde oldu. Dostları Nejdet Abinin aklına attığı bir fikir tohumu büyüdü ve İzmir’den yola çıkıp kalan 80 ile 80 günde gidilir mi? sorusu başını döndürdü. Hemen bir harita 81 adet toplu iğne ve bir iplik dön dolaş bir rota hazırladı. Ölçtüü, biçtii, yüksekliklerini de hesapladı ve Arda’ya gidip dedi ki; Ben Türkiye turuna çıkıyorum, 80 gün sonra görüşürüz.

Arda da “hiiçç bir yere gidemezsin efendim! Doktorlarla konuşucaz onay alabileceğimizi de sanmıyorum! Ayrıca 76 kilosun, 80 kiloya çıkmazsan şuradan şuraya pedal çeviremezsin!” buyurdu. Hadi bakalım, Bir Spor Hekimi Profesör Dr Oğuz Karamızrak, bisikletli Doktorumuz Cengiz Erten abi, arkadaşı Dr Mesut Bey, Diyetisyen Tuba Hanım ve bir sürü tahlilden sonra onayı aldık. Arda da eli mahkum kabul etti sonunda ve tur boyunca da EN büyük destekçim oldu.

Gelelim isim bulmaya, Ahmet’e “isim bul” de ve geri çekil; seyahat, bisiklet, gezi, gezgin, Türkiye turu, 80 günde 80 il (İzmir’den yola çıkıp kalan 80 ile ulaşmak, bunu anlatmak da uzun sürüyordu), memleket, kardeşlik, uzun mesafe sürüş, kendini bulma, kendini kaybetme… Derken insanın aklına binbir türlü isim geliyor. Evliya Çelebi burada yardıma koştu. Seyahat aşkıyla yanıp tutuşan, gezilmedik bir yer bırakmayan başka kimdi ki? Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si Bisiklet ile buluşunca ortaya güzel bir isim çıkacaktı. Tatatataaammm “Bisikletname”. Aynı gün Web sayfası ve Facebook sayfasını kurdum. Çok fazla alana bölünmemek için Instagram paylaşımlarımı Ahmet Süğlün sayfasında yapmıştım. Bu nedenle Bisikletname Instagram sayfası turdan 1 yıl sonra açıldı.

Eee abi Türkiye turu ne oldu? Evet, Ahmet halkın da ona kucak açmasıyla (konaklama, yeme-içme, motivasyon, eşlik) Türkiye turunu 80 günden de kısa bir sürede bitirip Türkiye’nin tüm illerini bisikletiyle en kısa sürede ulaşan bisikletçi oldu.

Arda’yla bisikletli konvoylu bir düğün yaptılar. Düğünün ardından da Arda’yla 3 ay süren kamplı bir bisiklet turuna çıktılar. Bu tur daha bitmedi zira daha görmediğimiz yerler, tanışmadığımız insanlar var. Bu nedenle 2019 Nisan ayında tekrar yola koyulacağız. Sağlığımız ve maddiyatımız elverdiği ölçüde bu turlara devam edeceğiz ve Bisikletname bayrağını dalgalandıracağız.

Bisikletli gezilerimizi ve rotalarımızı merak edenler aşağıdaki sayfaya buyursunlar:

GEZİLERİMİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir