SSS

Değirmenin Suyu

Bu Değirmenin Suyu Nereden Geliyor?

80 günde 80 il turumda bana Halk destek oldu. Neredeyse bütün illerde beni evlerinde ağırladılar. Akşam yemeğimden, sabah kahvaltıma kadar bisiklet dostları bana destek oldular. Öğle aralarında ve kalan zamanlarda kendi bütçemden harcadım. İnsanların desteği olmasa bu turu yapmam mümkün olamazdı. Toplamda harcadığım para neredeyse bir maaş kadardı.

Şimdiyse eşimle birlikte yaptığımız kamplı turda konaklama konusunda çoğunlukla çadırda kalıyoruz. Yemeklerimizi, çayımızı, kahvemizi kendimiz yapıyoruz. Yine bisikletseverler yol üzerinde bize evlerini açıyor ve bizi ağırlıyorlar. Bu sayede duş alıp eşyalarımızı yıkama olanağı buluyoruz.

80 günde devr-i Türkiye projesinden önce de Arda’yla birlikte şu an yaptığımız turu gerçekleştirme planımız vardı. Bunun için 2 yıla yakın bir süredir eşya almaktan ve gereksiz harcama yapmaktan vazgeçtik ve birikim yaptık. Şu an birikimlerimizi harcıyoruz ve olabildiğince tutumlu yaşamaya özen gösteriyoruz.

Tura çıkmadan önce kiradaki evimizi de boşalttık. Zaten çok az olan eşyalarımızı da anneme taşıdık.

İkinci el araba almaya anca yetecek bir birikimimiz var ve arabası evi olanlar bize sizin tuzunuz kuru diyor. Halbuki bizim tercihimiz farklı, araba almak yerine bisikletle gezmek istiyoruz. Yeni kıyafet almak yerine eskilerini kullanıyoruz. Herhangi mekana para ödemektense yemeğimizi kendimiz yapıyoruz. Alışverişimizi marketten değil pazardan yapıyoruz. Kredi kartı kullanmıyoruz.

Bir de dinlenme sürecimizde Ahmet Almanca ve İngilizce çeviri yapıyor, Arda da İspanyolca özel ders veriyor. İktisat ve kanaat ile yaşıyoruz.

Vergi memuruna açıklama yapar gibi yazmak zorunda kalıyoruz. Çalışmadığımızı düşünerek “rahatsız olanlar” ve bizim koyun sürüsüne dahil olmayışımızı yadırgayanlar var. İçiniz rahat olsun biz de çalışıyoruz. Bizim neyimiz varsa iki katı kadarı sizin olsun. Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir