Gezi

İzmir’de İlk Turlarım (6-12 Aralık 2015)

İzmir’e geldiğimde aklımdan ilk geçen şey bir bisiklet almaktı. Kendimce küçük turlara başladım ve patronumun Sedona İstanbul model bisikletiyle gezdim ilk 2 hafta, sonra kardeşimin kullanmam için getirdiği Salcano 26″ NG650’yi kullanmaya başladım. Kadro boyu ve sele boyu küçük geliyordu (boyum 184) ancak hakimiyeti çok kolay bir bisikletti. Yaklaşık 2-3 hafta da Salcano’yu kullandım ve yeni bisiklet arayışlarım devam etti bir yandan. Arka göbek milini 2 kere yamulttuğum için ve 1 kere kırdığım için Salcano’ya pek güvenemedim ve listemden çıkardım. Sedona, Trek, Bianchi, Ümit, Kron, Schwinn gibi alternatifleri araştırıp Carraro Big 1029 aldım. Tam bir başak burcu özelliği diyebilirim ama doğru bir karar vermiştim. O kadar sert kullanmama rağmen bana çok iyi dayandı, dayanmaya devam ediyor. Şehir içinde dağ bisikleti seçmemdeki en büyük etmenlerden biri de Belediye’nin bisiklet yolunu bisiklet tuzağı “mazgal”larla donatmış olmasıydı. 2 ay geçmeden bir de Cube Peloton model yol bisikleti de aldım.

İlk turlarımdan İzmir kareleri:

sedona

Sedona İstanbul

salcano

Salcano NG 650

17 km

Sonradan kayıt için uygulamayı açmışım. 17 km’lik bir turun haritasının bir kısmı, bisiklet için koşu uygulamasını kullandığım zamanlar. Hareket etmeyi durdurduğunuzda kayıt da duruyor (Yokuş aşağı inerken pedal çevirmediğiniz için uygulama otomatik beklemeye alıyordu kendi). O nedenle Strava’yı keşfetmem uzun sürmedi. Gözümde büyüttüğüm mesafelerdi bunlar ilk başlarda.

34 km

34 Km’lik bir mesafenin kaydedilen bir kısmı. bisiklet yolu

İzmir’in en düzgün bisiklet yolu, mazgalların ve cam kırıklarının dolu olduğu kısımlar çoğunlukta. Bu gibi güzel yollarda da İnsanlar (yasak olmasına rağmen) inatla yürüyüp bisiklet keyfinizi yarıda bölebiliyor. Ancak onlar da zamanla alışacaklar, sabırla bekliyoruz.yunuslar

Yunuslargün batımı

Gün batımımavi karanlık

Çok fazla insan bisiklet kiraladığı için bisikletler tükenmiş. Şimdiye kadar bir tane bile kiralamadım ama çok güzel bir hizmet. Biraz da güncel bisikletler olsa seve seve daha fazla kullanılır.gün batımı tur 2

Altınyol, Meles deltası gün batarkenBuca tarafından

İzmir’i keşfetmek amaçlı Buca tarafına kadar gidip döndüm. Varyant’tan geniş bir manzara izledim. En sağdaki İzmir’in ikiz kulelerine oradan da denizin karşısında yer alan Karşıyaka’ya sürdüm.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir