SSS

Sele Seçimimiz

Hangi seleyi (bisiklet koltuğu) kullanıyorsunuz? Tahriş için krem kullanıyor musunuz ?

Bisikletin üzerinde gelen seleleri kullanıyoruz. Trend’e uyup “adını vermediğim” o meşhur deri seleleri kullanmadık. Bir de sele ergonomik olmalı; kocaman, pofuduk ve çok yumuşak olmaması gerekiyor. İnsan fiziğine uygun olan seleler daha ince yapılı olanlardır.

İlk defa bisiklet kullanırken illa ki popo ağrısı, acısı ve tahriş yaşanıyor. Ne kadar çok bisiklet kullanmış olursanız olun uzun bir ara verdiyseniz yeniden aynı acıyı yaşamak kaçınılmaz oluyor. Ancak bu acı yaşama süresi 4-5 gün sürüyor, bırakmamak ve üstüne gitmek gerekiyor. Herhangi bir krem vs kullanmıyoruz.

Bisikleti kullanırken pedli tayt (oturma bölgesinde sünger oluyor) giyiyoruz. Ancak alışma süresinden sonra kısa mesafeler için kullanılmasa da pek sorun olmuyor.

Son olarak selenin yüksekliği çok önemli. Sele ayarı düşük olursa poponuzun üzerine oturup bisiklet sürersiniz. Bu hem dizleriniz için zararlı, hem de popo ağrılarına neden olur. Bisikletin üç farklı ağırlık noktası vardır:

– Pedallar

– Sele

– Gidon (Bisiklet direksiyonu)

Yük dağılımı bu üçü arasında olmalıdır. Buna “Bike Fitting” deniliyor. Dağılım hatalı olursa Diz ağrısı, bilek ağrısı ya da popo ağrısı kaçınılmaz olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir