Makale

Sporla Giden 70 Kg

Babam 130 kg ve fazla kilolarından kurtulması için ona hep değişik kıyaslamalarla yaklaştım. Bir yaz sofrada karpuzu elime alıp “kilolu olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu” dedim. “Baba sen şu an fazladan 8 karpuzu sırtlanmış gidiyorsun” demiştim. Babam bana hak verdiğini ve ekmeği keseceğini söyledi. Akşam ekmeği “bölmek” yerine bıçakla “keserek” kararlılığını gösterdi. Çok komik bir adam bu babam vesselam.

Diyetisyen arkadaşıma özel bir diyet yazdırdım, babamın sorusu “bunları yemekten önce mi, sonra mı yiyeceğiz?” oldu.

Son olarak abimin bisikletini alıp bisiklet sürmesini önermiştim babama. “Bizim ilçe küçük yer, laf söz olur” dedi babam. Bir nevi haklıydı da, insanların ağzı torba değil ki büzesin. Ben de sahada kimse olmaz orada sürelim dedim. Bisiklete uzun süre binmediği için endişeli görünen babam iki turdan sonra ısınmıştı ve gerginliğinden eser kalmamıştı. Üçüncü turda çocuklar gibi şendi.

Bu sürüşü bir hafta daha yaptık. Annemle ben yürürken babam da sahayı turladı. Ancak sonrasında ben yoğun kitap yazma tempom nedeniyle eşlik edemedim. Ama mevsim bahara döndüğünde kaldığım yerden devam edeceğim, bu işin peşini bırakmak yok (Bu yazıda babamdan bahsetmeyeceğim, en azından şimdi değil).

Neden bu kadar ısrarcıyım peki? Çünkü bisikletiyle kilo veren öyle örnekler var ki görüp de hayran olmamak elde değil. Gelin sizi çılgın bir isimle tanıştırayım.

ÜMİT YAVUZ

Bisikleti kilo vermek için mi, eğlence amaçlı mı binmeye başladınız? Tavsiye üzerine mi başladınız?

Her çocuk gibi bisiklete eğlence amaçlı başladım. Ama spor branşı anlamında 35 yaşımda sürmeye başladım. 2013 yılında ağırlığım 115 kgdı. Boyum 170 cm düşünün artık. 2014 yılında kilo vermeye diyet ve yüzme ile başladım. Ağırlığım çok fazla olduğu için eklemlerimi korumak adına yüzme en iyi seçenekti benim için. İlk 15 kiloyu yüzme ile verdim. Daha sonra spor salonunda tanıdık sayesinde bisiklete geçtim.

Bisikletle tekrar tanışmadan önce kaç kiloydunuz ve şimdi kaç kilosunuz?

Düzenli antrenman disiplini içinde bisiklet sürmeye 95 kilo civarında başladım. Önce dağ bisikleti sürüyordum. Şimdi yol bisikleti sürüyorum. Şuan 71 kiloyum.

Sadece bisiklet kilo vermek için yeterli olmayabilir bunun için ek ne tür uygulama yaptınız?

Ağırlık antrenmanları ve koşu ek yaptığım sporlardı. Bisikletten düşünce omzumu incittim ağırlık antrenmanlarına ara vermek zorunda kaldım. Bisiklet sürerken omza daha az yük bindiği için bisiklet sporuna daha fazla zaman ayırmaya başlayınca ve işi ilerletince, iyileştikten sonra ağırlık antrenmanlarına geri dönmedim. Ve en önemlisi uygun bir diyet. Kaliteli Karbonhidrat, protein, yağ dengesi iyi ayarlanmış bir beslenme tarzım var. Önce kendi araştırmalarım sonucunda bir beslenme programı uyguladım ama ideal kiloma yaklaştıkça kilo vermem yavaşladı hatta durdu bunun üzerine bir diyetisyenden destek almaya başladım son 10 kiloyu bu şekilde verdim.

Bisikletin hayatınıza kattığı güzellikler ne oldu?

Ben işimi de bisiklet ile birleştirdim. Bu konuda Türkiye de tekim. Sağlık Bakanlığı Evde sağlık hizmetlerinde doktorum. Ödemiş devlet hastanesinde çalışıyorum. Yatağa bağımlı hastaları evinde takip ediyorum. Ödemiş içinde ulaşımımı bisiklet ile sağlıyorum. Bu konuda haber bültenine röportaj verdim. Linkini paylaşıyorum.

Bunun dışında stres seviyemi düşürdü. Gran fondo yarışlarına katılıyorum, kendine has bir sosyal ortamım oluştu.

Kilo vermek isteyenlere tavsiyeleriniz ne olur? Bisikletle ilgili ya da değil.

Yaş, cinsiyet, hareket tarzlarına uygun bir beslenme planı uygulamaları. Gerekirse profesyonel destek almalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Sağlıklı kilo vermek için işin %80 i diyet %20si egzersizdir. Sağlıklı kilo vermek ise kısaca verilen kilonun en az %75i yağdan olmalıdır.

Neler yiyip içmeli, nelerden kaçınmalı?

Bu çok detaylı bir konu ama kısaca değinmek gerekirse özellikle tüketilen karbonhidratın daha kaliteli kan şekerini yavaş yükselten kepekli ürünler olmalı. Pirinç yerine bulgur, beyaz un yerine kepekli un. Meyve tüketiminde porsiyon kontrolü çok önemli en büyük hatamız faydalı diye gereğinden fazla meyve tüketmek. Şeker tüketimi en düşük seviyede olmalı. Günlük enerji ihtiyacının yarısı karbonhidrat %30u protein %20 si yağlardan olmalı.

Bisiklet öncesi ve sonrası sosyal yaşantınız, çevredekilerin size bakışı nasıldı? Kilo verdikten sonra hayatınızda neler değişti?

Çevremde bisiklet sporu ile özdeşleştim. Birkaç arkadaşımı bu spor ile tanıştırdım. Hatta diyetisyenim bile bisiklet almayı düşünüyor. Yarışlara katılmayı düşünüyor. İnsanlar çok etkileniyor değişimimden.

Kilo vermeye olan inancınızı etkileyen olumlu ya da olumsuz olaylar oldu mu?

Başlangıç kilom ile şuan ki kilom arasında 45 kg var ama alıp verdiğim toplam kiloyu hesaplarsam 65-70 kilo olmuştur. Olumsuzluklar daha çok irademe yenik düşüp tekrar çok yemeye başlamam olmuştur. Kolay değil eskiden düşünmeden tükettiğim pizzalar, tatlılar içtiğim gazlı içecekleri özlüyorum çok lezzetliler çünkü. Büyük boy karışık pizza yemek varken zeytinyağlı sebze yemeği tercih etmek kolay değil. Yeme problemim olmasa bu kadar kilo almazdım zaten. Kilo almamın tek sebebi çok yemem ne bir psikolojik problem ne de hormonal bozukluk. Birkaç kez tekrar kilo alıp verdim. En fazla 10 kilo aldım tekrardan ama her seferinde bir yerde kendime dur dedim ve tekrar kilo vermeye başladım. Bu konuda devam etmemi sağlayan etkenler kilo verdikçe bisiklet üzerinde daha hızlı gitmeye başlamam ve aynada ki görüntüm. Kendimi daha sağlıklı ve zinde hissetmem. Ne zaman çok fazla yemeye başlasam daha çok enerji almama rağmen kendimi her zaman daha hantal hissediyorum. Mideyi tıka basa doldurmak vücudu yoruyor kesinlikle.

Bisikletle yaşadığınız kaza oldu mu ve bu sizi bisikletten soğuttu mu?

Oldu, çok kötü düştüm dağ bisikletimden. Dizimi ve omzumu incittim, bir yerimi kırmadan o kazayı nasıl atlattım hala inanamıyorum. Dizim daha çabuk iyileşti, bisiklete fazla ara vermedim ama düşme riskinin daha az olduğu yol bisikletine geçtim. Bence asfalt üzerinde sürüldüğü için yol bisikletinde düşme riski daha düşük. Ödemiş de çok fazla trafik içinde bisiklet sürmüyoruz çevre yollara, köy yollarına gidiyoruz. Nispeten daha az taşıt geçen yolları kullanıyoruz. Yol bisikletinde hala ciddi bir kazam yok. Omzum daha geç iyileşti ağırlık antrenmanlarını bıraktım bu yüzden. Belki o dağ bisikleti kazam olmasa şuan salonda hala dumbel, halter kaldırıyor haftada 1 kez dağ bisikleti sürüyor olurdum.

Bisikletle ilgili güzel bir anınız varsa paylaşır mısın?

It never gets easier, you just go faster.” ~ Greg LeMond, dediği gibi “Asla daha kolay hale gelmez, sadece sen daha hızlı gidersin” bütün anılarım bu motto üzerine. Hedeflediğim sürenin altına indiğim her an benim için güzel anı.

Ama Habertürk ve TRT haber için verdiğim röportajlar benim için bisiklet ile ilgili en güzel anımdır.

Benim aklıma gelmeyen ama sizin değinmek istediğiniz önemli bir nokta varsa yazar mısınız?

Bisiklet sürelim. Hayatımızın her alanında kullanabiliriz. Ulaşım, gezi, spor…

Kilo verme serisi çılgın isimlerle devam edecek. Umarım bu yazı fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için güzel bir ilham kaynağı olur. Ümit Beye vakit ayırdığı için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir