Genel

Tırmanış Hataları

Yazacağımız ipuçlarıyla zirveye daha hızlı ve daha zinde çıkın!

Zorlu bir tırmanışta o yakıcı hissi yaşıyor musunuz? O zaman hata yapıyorsunuz. Bacaklarınız size tüm enerjinizi erkenden yakıp bitirdiğinizi söylüyor. Dikkat etmezseniz yokuşa ulaşmadan alevler içinde kalacaksınız demektir. Sus da tırmanalım diyebilirsiniz ama sonunda kaybeden olmaya mahkumsunuz. Kendinizi zinde hissedebilirsiniz ve kalp ritminiz hala düşük seviyelerde olabilir ancak bisiklet sporcularının yaptığı en büyük hatalardan biri, istemeden de olsa tüm enerjisini erkenden tüketmek. Pedala uyguladığınız şiddeti artırdığınızda vücudunuzun temizleyip kullanabileceğinden daha fazla laktat üretimi yapılır. Güç eşiğinizi aştıktan sonra yer çekimine karşı olan mücadeleniz devam ederken tekrar toparlanmak çok zor olacaktır. Sonrasında da emekleme hızında bisiklet sürmeye başlarsınız, bu hiç iyi değil. Tırmanışlarınızı daha hızlı ve eğlenceli kılmanın formülünü açıklıyoruz.IMG_8850.JPG

Fotoğraf: Ahmet Süğlün (Spil Dağı, Manisa)

Vites Değiştirin: Çoğu bisikletçi, anlık zindeliğine güvenerek daha ağır bir vitesle yokuşu tırmanmak ister. Zorlu dişlilerle tırmanmaya kalkıştığınızda bacaklarınız hızlı kasılan lifleri yardıma çağırır. Bu lifler, yavaş kasılan kaslardan çok daha fazla enerji tüketir tonlarca laktat birikir ve beraberinde hızlı bir yorgunluk getirir. Dakikada en az 70 kez pedal çevirebilecek oranda bir kadans yakalayın ve bu kadansı korumak için yeri geldiğinde vites değiştirmeye devam edin.

Vücudunuzu kullanın: Sadece bacaklarınızla yetinmezseniz zirveye daha hızlı ve daha az yorularak çıkabilirsiniz. Dirseklerinizi bükün, sırtınızı dik tutun, gövdenizi küçültün ve vücudunuzun tümünü kullanarak bacaklarınız laktat banyosu yapmadan pedala daha fazla güç verin.

Oturun: Bacaklarınızı germek için ve eğim arttıkça ekstra güç sağlayabilmek için ayağa kalkmak iyidir. Ancak aynı zamanda kalp atışlarınızı artırır ve yüzde 10 daha fazla enerji harcamanıza neden olur. Bu nedenle ayağa kalma inisiyatifinizi idareli bir biçimde kullanın.

Pozisyon değiştirin: Sele üzerindeki pozisyonunuzu değiştirerek tırmanış kaslarınızı daha zinde tutabilirsiniz. Kuadrisepslerinizde yanma hissini almaya başladığınızda kalça kaslarınızı harekete geçirmek ve gücü dengelemek için selenin gerisine oturun.

Bir şeyler söyleyin: Doğru bir güç eşiğinde, kendi limitinizde tırmanmak istiyorsunuz. Bu yaklaşık 10 üzerinden 7 ya da 8’e tekabül eder. Bu eşiği anlamanın en iyi yolu ağzınızı açıp bir şeyler söylemektir. Uzun bir monolog değil ama kısa ifadelerle konuşabiliyorsanız eşiğinize ulaştınız demektir. Nefes almak için mücadele veriyorsanız kendinizi çok zorluyorsunuz demektir. Enerjinizi sona saklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir